Antykoncepcja na miarę potrzeb

Współczesne, najskuteczniejsze metody antykoncepcyjne gwarantują ponad 99% skuteczności, co oznacza, że kobieta stosująca nawet najlepszą z możliwych antykoncepcję ma bardzo niewielkie szanse na zajście wciąże, ale jednak ma.

Ciąże w takich sytuacjach zdarzają się naprawdę rzadko i najczęściej są efektem jakiegoś błędu ze strony kobiety – najczęściej jest to pominięcie przyjęcia tabletki przy stosowaniu doustnej antykoncepcji, lub jednoczesne stosowanie niektórych leków co może zaburzyć działanie hormonów.

Nigdy nie wolno współżyć bez zabezpieczenia, jeśli nie planuje się ciąży. Wiele kobiet liczy na swoich partnerów i godzi się na stosunek przerywany – bardzo wiele par nie zdaje sobie sprawy, że jest to nieskuteczna metoda zapobiegania ciąży, ponieważ dużo zależy nie tyle od sprawności mężczyzny, ale od tego, czy przed wytryskiem odrobina spermy nie znajdzie się w pochwie – panowie nie czują tego i bywają zaskoczeni, kiedy ich partnerka zachodzi w ciążę.

Wybór konkretnej metody antykoncepcyjnej zależny jest od wielu czynników, tj. ilośći ciąż, wieku, stanu zdrowia, osobistych preferencji, a także od jej skuteczności i bezpieczeństwa stosowania. Skuteczność danej metody określana jest za pomocą wskaźnika Pearla. Określa on ryzyko zajścia w ciążę podczas stosowania określonej metody antykoncepcyjnej i wyliczany jest w następujący sposób -> ilość ciąż u stu kobiet współżyjących w przeciągu jednego roku mimo  stosowania danej metody. Im niższy wskaźnik, tym metoda jest skuteczniejsza. Wynik składa się z dwóch liczb, które określają wskaźnik w dwóch przypadkach: przy skrupulatnym przestrzeganiu wszystkich zaleceń dotyczących stosowania danej metody oraz przy przy założeniu nieścisłego stosowania. Należy pamiętać, że wskaźnik Pearla pokazuje szacunkową wartość.