Choroby przenoszone drogą płciową

Istnieje wiele chorób przenoszonych drogą płciową. Najczęściej jednak boimy się zakażenia wirusem HIV, które to większości osób wydaje się największym problemem. Okazuje się, że nie jest to w chwili obecnej największy problem dla medycyny. Co prawda HIV nadal należy do chorób nieuleczalnych, ale osoby zakażone, stosujące odpowiednią terapię żyją całkiem normalnie. Kobiety będące nosicielkami tego wirusa rodzą w większości zdrowe dzieci, a mężczyźni mogą stać się ojcami bez groźby przeniesienia choroby na potomstwo – wszystko to jest możliwe, przy czym warto zdecydować się w takiej sytuacji na pomoc lekarza. AIDS, czyli końcowe stadium zakażenia HIV i związana z nim zapadalność na choroby wskaźnikowe może prowadzić do śmierci, ale nauka jest coraz bliżej ogłoszenia szczepionki chroniącej przed tym wirusem. AIDS jest tak poważnie i z lękiem traktowany przez społeczeństwo, ponieważ początkowo choroba zbierała śmiertelne żniwo przy zupełnej bezradności medycy.

Coraz częściej zapominamy i/lub mniej boimy się chorób wenerycznych typu kiła czy rzeżączka, ponieważ w wypadku tych zakażeń są już od lat wypracowane standardy leczenia, dzięki którym chore osoby zostają całkowicie wyleczone. Jednak obecnie mówi się o powrocie tych chorób i zwiększającej się liczbie zachorowań. Kiła jest o tyle niebezpieczna, że zarażona nią kobieta w ciąży może urodzić chore dziecko. Łożysko bowiem nie chroni płodu przed zarażeniem kiłą.

Częstym problemem są także drożdżyce i grzybice, które niekoniecznie są kojarzone z chorobami przenoszonymi drogą intymną. Zakażenia te są o tyle trudne w leczeniu, że choroba lubi nawracać, a poza tym istnieje wiele źródeł zakażenia i nie zawsze może zostać ono prawidłowo rozpoznane. Innym poważnym schorzeniem, które może być przenoszone poprzez obcowanie intymne jest WZW, czyli odmiana żółtaczki. I tutaj również cały problem polega na ustaleniu źródła zarażenia, ponieważ kontakt intymny jest jedną z wielu dróg zakażeń. Leczenie WZW nazywanego tradycyjnie (nie medycznie) żółtaczką jest bardzo trudne i nie zawsze udane. Na WZW można się zaszczepić (dzieci mają tę szczepionkę w swoim kalendarzu szczepień).

Obecnie jednym z największych problemów jest opryszczka płciowa, którą można się zakazić poprzez kontakty seksualne. W 95% przypadków chorobę tę powoduje wirus Herpes Simplex Virus typu 2 (HSV2). Za pozostałe 5% przypadków odpowiedzialny jest natomiast wirus Herpes Simplex Virus typu 1 (HSV1) powodujący najczęściej opryszczkę wargową. Opryszczka płciowa jest chorobą podstępną i groźną zarówno dla kobiet jak i mężczyzn. Daje całe mnóstwo powikłań, w tym częste nawroty – zmiany chorobowe w okolicach miejsc intymnych. Choroba ta może być przyczyną zapalenia rdzenia kręgowego i opon mózgowo-rdzeniowych, występowania zaburzeń czynności układu autonomicznego, może dojść również do bakteryjnych nadkażeń owrzodzeń opryszczkowych. Ponadto zakażenie HSV u kobiet zwiększa ryzyko rozwoju raka szyjki macicy.

Chorób przenoszonych drogą płciową jest dużo, w tym:

• wirusowe typu: AIDS, kłykciny kończyste, opryszczka, WZW, HPV,
  • bakteryjne typu: kiła, rzeżączka, chlamydiozy, wrzód weneryczny, czerwonka, ziarniak pachwinowy,
  • grzybicze typu: kandydoza,
  • pasożytnicze typu: rzęsistkowica, ameboza, świerzb, wszawica łonowa.

Przed większością chorób wenerycznych możemy się uchronić stosując prezerwatywy podczas kontaktów intymnych. Jednak wiele chorób przenosi się także innymi drogami. Tam, gdzie ochroną jest szczepionka, warto się zastanowić nad jej przyjęciem. Panie nie powinny unikać cytologii, a wręcz nalegać na jej wykonanie – często to proste badanie ratuje kobiecie życie, ponieważ wcześniej wykryte zmiany są w pełni uleczalne.

Obecnie seks stał się tą sferą życia, która ma dawać radość przedstawicielom obojga płci, niemniej trudno jest idąc do łóżka z nowym partnerem/partnerką pytać o historię jego/jej chorób. Często, jak w przypadku HPV mężczyzna nawet nie wie, że jest nosicielem tego wirusa. Tu potrzebny jest po prostu zdrowy rozsądek – osoba mająca sporo różnych przypadkowych kontaktów intymnych powinna co pewien czas robić badania na obecność chorób wenerycznych. Z kolei, gdy sami jesteśmy nosicielami musimy zachowywać się odpowiedzialnie i nie zarażać – w wypadku większości chorób przenoszonych drogą płciową wystarcza użycie prezerwatywy – sprawdza się ona również, gdy seks uprawia się z przypadkową osobą.