Co wpływa na życie seksualne Polaków?

Intymna część życia Polaków (zresztą innych nacji też) jest nie do końca zbadana – trudno bowiem znaleźć osoby, które potrafią rozmawiać o seksie w 100% szczerze. O ile młode pokolenie łatwiej porusza się w tym temacie, o tyle nawet rodzice obecnych nastolatków mają wiele wewnętrznych oporów do prowadzenia takich rozmów.

Przez wieki na intymną stronę życia wpływała wiara, zgodnie z którą współżycie seksualne możliwe było dopiero po zawarciu ślubu. Obecnie wiara nadal stanowi bardzo ważny element życia Polaków, jednak dla młodego pokolenia opcja wolnych związków nie wydaje się być już czymś dziwnym i nienormalnym.

Można śmiało powiedzieć, że pokolenie dzisiejszych rodziców i dziadków głosiło piękne hasła o wolnej miłości, a ich dzieci i wnuki te hasła przekuły w czyn.

Niestety wielu młodych ludzi zaczynających życie seksualne, ma badzo niewielką wiedzę w tym zakresie. Okazuje się, że przekonanie, iż w trakcie pierwszego stosunku nie można zajść w ciąże,  nadal pokutuje wśród młodzieży. Z drugiej strony fakt ten wcale nie dziwi, skoro dla dużej części młodych ludzi elementarzem seksu są filmy erotyczne, lub internetowe strony pornograficzne. Ponadto młodzi ludzie wstydzą się kupować jakiekolwiek środki zapobiegające ciąży – brak choćby automatów do sprzedaży prezerwatyw powód wielu młodzieńczych ciąż oraz szerzenie się chorób przenoszonych drogą płciową.

 

W wielu przypadkach wiedza na temat seksu, czy potrzeb partnerki/a,  ograniczona jest jedynie do wiedzy medialnej. Z tego powodu Polacy przestają być sobie wierni, ponieważ wielokrotnie seks nie jest powiązany z miłością. To sprawia, że coraz częściej liczy się ilość partnerów, a podczas stosunku przede wszystkim satysfakcja, czyli orgazm.

Czasem Polacy poszukują również rozmaitych gadżetów, które mają ożywić i urozmaicić ich intymny świat. Niemniej zdarza się, że niekiedy partner, bądź partnerka, odbiera  takie działania, jako wyraźny sygnał: nudzę się z Tobą. Pokolenie w średnim wieku wychowane zostało w poczuciu, że to, co oferują seks shopy przeznaczone jest dla osób zdegenerowanych i lubiących perwersję. Młodzi podchodzą do tego tematu już nieco inaczej, ale i tak rzadko który młody człowiek przyzna się do posiadania wibratora, czy choćby „niewinnych” kajdanek.

 

Robimy postępy

Świat się już mocno zmienił od czasu wydania rewolucyjnej książki „Małżeństwo doskonałe” Holendra Theodora Hendrika Van de Velde. Publikacja ta wydana po raz pierwszy w 1926 roku łamała tabu drobnomieszczańskiego, uporządkowanego świata. W świecie tym seks miał dawać przyjemność jedynie mężczyznom, żona zaś miała pełnić rolę podrzędną i przede wszystkim spełniać się w roli matki.

Van de Velde złamał to tabu, chociaż jego rewolucyjna jak na tamte czasy książka, zakładała, że wszystko, co związane jest z seksem, ma dziać i dzieje się tylko w małżeństwie.

Teraz duża część młodego pokolenia podchodzi do seksu zupełnie na luzie. Często zdarza się, że to, co robią, jest niezgodne z normami narzuconymi przez kościół, a także normami, których przestrzegali ich rodzice.

Jak to niedawno powiedział profesor Zbigniew Izdebski na spotkaniu podczas promocji książki „Seksualność Polaków na początku XXI wieku” (Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego): Większość Polaków deklarujących, że są osobami wierzącymi, zostawia swą wiarę za drzwiami sypialni, gdy wchodzi do łóżka (źródło: Dziennik, 2012-04-21, Seks Polaków: wiarę zostawiamy za drzwiami sypialni).

 

Kolejnym źródłem wiedzy, ułatwiającym kontakty i modyfikującym postawy w życiu intymnym, jest Internet. Można go zaliczyć do jednego z mediów, z którego ludzie czerpią szeroko rozumianą wiedzę o seksie: od postaw związanych z wstrzemięźliwością seksualną do ślubu, aż do zupełnej rozwiązłości. Nawet szukanie partnera zmieniło się diametralnie – portale towarzyskie pełne są ofert obu płci, w których często w jasny sposób jest powiedziane, że poszukiwany jest partner wyłącznie do seksu.

Jednak, jak wynika z badań przeprowadzonych przez wspomnianego już prof. Z. Izdebskiego – aż 75% Polaków jest zadowolonych ze swojego życia intymnego. Te wyniki potwierdza też badanie przeprowadzone na całym świecie w ramach akcji Durex Global Sex Wellbeing Survey, w którym firma badała jakość życia seksualnego – tu też 74% Polaków podało, że jest zadowolonych z intymnej strony swojego życia.

Niekiedy Polacy i Polki zdradzają, korzystają z usług płatnego seksu – jest to przejaw nowej mody. W zasadzie na seks Polaków w dobie globalizacji wpływają te same czynniki, które kształtują nacje zachodniego świata, czyli głównie media, a rzadziej rodzice, lekarze czy nauczyciele.

 

Obecnie brakuje prawdziwego źródła wiedzy na temat seksu, szczególnie dla pokolenia wchodzącego w tę sferę życia. Należy uświadomić sobie, że 50% najmłodszych internautów (poniżej 13 roku życia), co najmniej raz odwiedzało strony erotyczne - tak wynika z drugiego raportu eKid (badania przeprowadziła firma badawcza PBI). Starsze dzieci zaglądają tam częściej i zjawisko to wykazuje tendencję wzrostową. Niestety, strony erotyczne są bardzo często dla młodego człowieka jedynym źródłem wiedzy o seksie i o zachowaniach seksualnych. Na dodatek tę wiedzę ubarwiają pikantne, lecz nie zawsze prawdziwe, opowieści kolegów.


Robimy postępy

Rodacy są już dalej niż kiedyś zakładała rewolucyjna książka „Małżeństwo doskonałe” Holendra Theodora Hendrika Van de Velde. Ta książka wydana po raz pierwszy w 1926 roku łamała tabu drobnomieszczańskiego, uporządkowanego świata, w którym to mężczyzna musiał się wyszumieć, to jemu (ewentualnie prostytutce) seks miał dawać przyjemność – żona zaś miała pełnić rolę podrzędną, spełniać się w roli matki. Van de Velde złamał to tabu, chociaż jego rewolucyjna jak na tamte czasy książka zakładała, że wszystko, co związane jest z seksem ma dziać i dzieje się w małżeństwie.

Duża część młodego pokolenia podchodzi do seksu zupełnie na luzie, często to co robią jest niezgodne z normami narzuconymi przez kościół, a także normami, których przestrzegali ich rodzice. Jak to niedawno powiedział profesor Zbigniew Izdebski na spotkaniu podczas promocji książki „Seksualność Polaków na początku XXI wieku” (Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego): Większość Polaków deklarujących, że są osobami wierzącymi, zostawia swą wiarę za drzwiami sypialni, gdy wchodzi do łóżka (źródło: Dziennik, 2012-04-21, Seks Polaków: wiarę zostawiamy za drzwiami sypialni).

Kolejnym źródłem wiedzy, ułatwiającym kontakty i modyfikującym postawy w życiu intymnym jest Internet. Można go zaliczyć do jednego z mediów, z którego ludzie czerpią szeroko rozumianą wiedzę o seksie: od postaw związanych z wstrzemięźliwością seksualną do ślubu aż do zupełnej rozwiązłości, a po drodze zdarzają się takie zjawiska jak seks tantryczny, seks grupowy czy swingowanie, czyli zamiana partnerów. Nawet szukanie partnera zmieniło się diametralnie – portale towarzyskie, randkowe pełne są ofert obu płci, w których często w jasny sposób jest powiedziane, że szuka się partnera wyłącznie do seksu.

Ważne jest jednak to, co wynika z badań przeprowadzonych przez wspomnianego już prof. Z. Izdebskiego – aż 75% Polaków jest zadowolonych ze swojego życia intymnego. Takie wartości potwierdza też badanie przeprowadzone na całym świecie w ramach akcji Durex Global Sex Wellbeing Survey, w którym firma badała jakość życia seksualnego – tu też 74% Polaków podało, że jest zadowolonych z intymnej strony swojego życia. Niekiedy Polacy i Polki zdradzają, korzystają z usług płatnego seksu – jest to przejaw nowej mody. W zasadzie na seks Polaków w dobie globalizacji wpływają te same czynniki, które kształtują nacje zachodniego świata, czyli głównie media, rzadziej rodzice, lekarze czy nauczyciele.

Obecnie brakuje prawdziwego źródła wiedzy na temat seksu, szczególnie dla pokolenia wchodzącego w tę sferę życia. Należy uświadomić sobie, że 50% najmłodszych internautów (poniżej 13 roku życia), co wynika z drugiego raportu eKid (badania przeprowadziła firma badawcza PBI), co najmniej raz odwiedzało strony erotyczne. Starsze dzieci zaglądają tam częściej i zjawisko to wykazuje tendencję wzrostową. Niestety, strony erotyczne są bardzo często dla młodego człowieka jedynym źródłem wiedzy o seksie, o zachowaniach seksualnych. Na dodatek tę wiedzę ubarwiają pikantne opowieści kolegów.