Dlaczego antykoncepcja?

Bo jest ryzyko!

Bardzo często młodzi ludzie podejmujący współżycie nie stosują jakiegokolwiek zabezpieczenia chroniącego przed niechcianą ciążą. Nadal bardzo popularny jest mit, że po „pierwszym razie” dziewczyna nie zajdzie w ciąże. A to naprawdę niepokojące.

Problem z młodzieżą pojawia się na poziomie szkoły. Bardzo często lekcje typu „Przysposobienie do życia w rodzinie” albo wcale nie są prowadzone, albo prowadzone są pod wielką presją różnych instytucji.

Pędu życia nie zmieni nikt i młodzi ludzie współżyją ze sobą coraz wcześniej. Polskie realia wręcz przerażają – wśród młodych ludzi w wieku 15-24 lat praktycznie połowa przyznaje się do stosunku z nowo poznanym partnerem bez żadnego zabezpieczenia. Co więcej, dane te mają tendencję wzrostową. Wzrasta również ilość osób zarażonych chorobami wenerycznymi oraz HIV, dlatego w przypadku nowego, słabo poznanego lub zupełnie przypadkowego partnera, warto jednak sięgnąć po gumkę – co jednak nie wyklucza przyjmowania antykoncepcji hormonalnej. Niechciane ciąże zdarzają się bardzo często w wypadku takich przypadkowych kontaktów.

Niektóre kobiety uważają, że w razie wpadki poddadzą się aborcji. Pominiemy tu aspekt moralny i prawny tego zabiegu, ale z punktu widzenia zdrowotnego jest to brutalna interwencja w proces trwający w Twoim organizmie. Aborcji nie można porównywać z naturalnym poronieniem, gdzie to sam organizm podejmuje taką decyzję, najczęściej dlatego, że z ciążą jest coś nie tak (selekcja naturalna). Aborcja to brutalny zabieg – niszczy zdrowie i psychikę.

Jeśli jesteś młodą kobietą, która wstydzi się iść do lekarza po poradę na temat antykoncepcji, to zastanów się nad jednym: Czy nie jest większym wstydem szukać lekarza, który usunie niechcianą ciążę, i któremu trzeba się przyznać do własnej naiwności?

 

Niezależnie od tego, czy masz lat 18, czy 50 lat, powinnaś mieć świadomość własnego ciała. Jeśli w życiu będziesz kierowała się rozsądkiem i w regularnie korzystała z rad swojego lekarza ginekologa, to nigdy nie doświadczysz niemiłych niespodzianek. Lekarz dobierze Ci taką metodę antykoncepcji, która nie będzie miała negatywnego wpływu na Twoje zdrowie i sprawi, że będziesz czuła się wolną kobietą – wolną od stresu i ciągłego myślenia o tym, czy przypadkiem nie zaszłaś w ciąże.