Łyk historii, czyli kilka ciekawostek

Historię ludzkości można opisać w różny sposób. Także, jako historię antykoncepcji.

Pierwsze próby zapobiegania ciąży były podejmowane już przed naszą erą. W zależności od kultury w różny sposób próbowano zapobiegać niechcianej ciąży.

Od tysiącleci najbardziej popularną metodą zapobiegającą ciąży był stosunek przerywany, a w wielu krajach Dalekiego Wschodu pomocna okazywała się joga. Przy jej pomocy (metoda vajroli-mudra) kobieta świadomie zamykała światło jajowodów. W Europie działo się różnie – od ciąży miały chronić amulety – zrobione np. z kości czarnego kota.

Jeszcze kilkadziesiąt wieków przed naszą erą znano rośliny poronne. Za najstarszą opisaną tego typu roślinę uznaje się silphium, czyli sylfię, która zniknęła jednak zupełnie przed V w n. e. Drugą rośliną o podobnych właściwościach, znaną od II tysiąclecia przed naszą erą, jest tzw. dzika marchew – współczesne badania tej rośliny potwierdziły jej właściwości antykoncepcyjne oraz hamujące rozwój płodu.

 

Na pewno wielu z Was będzie zaskoczonych, gdy dowie się, że Chińczycy terapie hormonalne w antykoncepcji znali już 2 tysiące lat przed naszą erą. Otrzymywali oni żeńskie hormony poprzez odparowywanie kobiecego moczu. W starożytnym Babilonie określano płodne dni u kobiety za pomocą badania moczu przy pomocy papierków lakmusowych.

Odrębną historię mają prezerwatywy. Już faraonowie mieli prezerwatywy zrobione z cieniutkiej bawełny, lub woreczki lniane, nasączone różnymi substancjami.  W starożytnym Egipcie zapobiegano ciąży stosując również krokodyle łajno, które kobieta musiała włożyć przed stosunkiem do pochwy –  kwaśny odczyn tych odchodów sprawiał, że często nie dochodziło do zapłodnienia. W starożytnym Rzymie z kolei robiono prezerwatywy z baranich pęcherzy.

Do historii przeszedł także dr Condom, który z owczego wyrostka robaczkowego zrobił królowi Karolowi II pierwszą „fachową” prezerwatywę, która od jego nazwiska nazywana bywa kondomem. Słynny uwodziciel Casanova używał natomiast prezerwatyw zrobionych z jedwabiu, które były mocowane specjalnymi tasiemkami. Jednak dopiero w 1843 roku powstały gumowe prezerwatywy, które w latach 30 – tych XX wieku zastąpiono lateksowymi. I tak są robione do dziś.