Pierwszy raz u ginakologa

Ginekolog nie gryzie, czyli jak przygotować się do pierwszej wizyty?

Gdy dolega katar, kaszel czy też dokuczają uciążliwe bóle głowy, każda kobieta niemal bez wahania udaje się do lekarza pierwszego kontaktu. Niemniej, gdy niepokojące objawy dotyczyć zaczynają sfer intymnych, wizyta u lekarza ginekologa wcale nie wydaje się być taką oczywistą.

Dlaczego więc, w erze wyzwolenia i otwartych rozmów o seksie i antykoncepcji, część kobiet wciąż ma opory przed pójściem do gabinetu ginekologa? Kiedy tak naprawdę należy umówić się na pierwszą wizytę? Czy na badanie ginekologiczne może być zbyt wcześnie?  I jak należy przygotować się do pierwszych odwiedzin w gabinecie ginekologicznym?

 

Pierwsza wizyta – ale kiedy?

Ustalenie terminu pierwszej wizyty ginekologicznej jest sprawą indywidualną, uzależnioną wyłącznie od potrzeb organizmu oraz, rzecz jasna, planów życia intymnego młodej kobiety. Nie można więc stwierdzić, że wiek 17 lat jest idealnym momentem na pierwszą wizytę ginekologiczną, zaś dziewczyna w wieku lat 15 ciągle jest na to za młoda. Również stwierdzenie zaufanej przyjaciółki, czy ciotki, że „to już najwyższy czas”, dla żadnej kobiety nie powinno stanowić kluczowego argumentu przy podejmowaniu decyzji.

Kiedy więc poznać, że naprawdę zbliża się czas pierwszej w życiu wizyty ginekologicznej?

O pierwszej wizycie u ginekologa pomyśleć należy przede wszystkim w momencie, kiedy dopomina się o to nasz własny organizm. Objawami, jakie z całą pewnością wymagają konsultacji oraz badania, są: bóle w okolicach podbrzusza, nieregularne lub bardzo bolesne miesiączki, plamienia pomiędzy cyklami, podejrzenie ciąży, czy też zanik miesiączki. Naturalnie wizyty u ginekologa wymaga również podjęta decyzja o rozpoczęciu współżycia seksualnego. Bowiem pomimo ogólnego przeświadczenia, że „o antykoncepcji wiemy już wszystko” wciąż okazuje się, że wiele młodych dziewczyn nie zdaje sobie sprawy z niebezpieczeństw, jakie niesie ze sobą współżycie bez odpowiedniego środka antykoncepcyjnego. I nie mamy tu na myśli wyłącznie możliwości zajścia w ciążę, ale również szereg chorób, które mogą wyniknąć z takiego nieprzemyślanego zachowania.

Na pierwszą wizytę umówić może się każda kobieta, bez względu na wiek. Zgodnie z prawem , poza sytuacjami nagłymi, gdy istnieje zagrożenie życia i zdrowia lekarz może zbadać nieletnią do 15 roku życia wyłącznie za zgodą rodzica, lub opiekuna prawnego. Pacjentka w wieku od 16 do 19 roku życia współdecyduje wraz z rodzicem o badaniu czy leczeniu.

 

Ginekolog dobry, ginekolog zły ... – czyli jak wybrać swojego ginekologa?

Z pewnością niejednokrotnie występującą w przypadku wielu młodych kobiet obawą jest to, czy ginekolog, do którego mają zamiar się udać jest „dobrym ginekologiem”. Warto zauważyć, że podobne pytanie zadać można w przypadku każdej innej wizyty lekarskiej. Czy w takim razie wybrany przez nas dentysta jest „dentystą dobrym” czy może „dentystą złym”? Oczywiście odpowiedź na to pytanie pozostawiamy wyłącznie do przemyśleń przyszłych pacjentek, niemniej warto zauważyć, że istnieją pewne kryteria, które w wyborze pierwszego w życiu lekarza ginekologa mogą okazać się przydatne. Zwłaszcza dziewczynom wciąż mającym przed sobą wizję pierwszej wizyty.

Pierwszym pytaniem, jakie warto zadać sobie w takiej sytuacji, jest pytanie o płeć lekarza ginekologa. Część młodych kobiet woli, by pierwszą wizytą zajęła się kobieta, jednak wybór mężczyzny także może okazać się wyborem trafnym. Jeśli jednak myśl o badaniu przeprowadzonym przez mężczyznę faktycznie mrozi krew w żyłach, nie warto na siłę zmuszać się do wyboru lekarza płci męskiej. Jak by nie było, pierwsza wizyta u ginekologa jest dla kobiety bardzo ważnym wydarzeniem, dlatego istotne jest, aby przeprowadzona była w atmosferze gwarantującej kobiecie pełnię komfortu psychicznego oraz bezpieczeństwa.

 

Na fotelu – czy badanie ginekologiczne boli?

Jeśli decyzja o odbyciu badania ginekologicznego została już podjęta, kolejnym krokiem jest wyznaczenie jej terminu. Oczywiście każdy moment jest dobry, pod warunkiem, że w tym samym terminie nie spodziewasz się miesiączki. Jeśli jednak zdarzy się, że właśnie w dniu zaplanowanej wizyty organizm zafunduje niespodziankę w postaci krwawienia, nie ma powodu do wpadania w panikę. Lekarz ginekolog to człowiek odbierający porody, wykonujący szereg zabiegów oraz operacji i z całą pewnością odrobina krwi nie przysporzy mu najmniejszych kłopotów.

Naturalnie przed wizytą warto umyć strefy intymne przy pomocy żelu intymnego dostępnego w każdej drogerii czy aptece. Nie warto jednak być nadgorliwą i przed wizytą używać na przykład talku czy dezodorantu. Tego typu „ulepszenia” są bowiem całkowicie zbędne.

A o co zapytać nas może lekarz ginekolog? Cóż, z całą pewnością o przyczynę naszej wizyty. Następnie o termin ostatniej miesiączki, o to, czy kobieta rodziła, była w ciąży, usunęła bądź poroniła oraz o przebyte choroby.

Po wstępnej rozmowie lekarz poprosi pacjentkę o rozebranie się w specjalnie do tego wyznaczonym pomieszczeniu, po czym przystąpi do badania. Samo badanie odbywa się na fotelu ginekologicznym i przeprowadzone może być przy pomocy urządzenia zwanego wziernikiem (pozwalającego ocenić lekarzowi stan ujścia szyjki macicy) lub za pomocą własnych palców (w gumowej rękawiczce) w celu oceny macicy, jajników oraz jajowodów.

Czas samego badania to zaledwie kilka (maksymalnie 5) minut, zaś jego bolesność zależy zarówno od umiejętności lekarza jak i odprężenia pacjentki.

Zatem im spokojniej podejdziemy do pierwszej wizyty ginekologicznej, tym będzie ona dla nas bardziej przyjazna oraz mniej krępująca.

 

Wyposażenie gabinetu

Wbrew pozorom wyposażenia gabinetu ginekologicznego stanowi nie tylko fotel i biurko, ale także mnóstwo innych, mniej lub bardziej popularnych, urządzeń. Dlatego też decydując się na pierwszą w życiu wizytę u ginekologa, warto dowiedzieć się, jak jest wyposażony gabinet, do którego planujemy się udać.

Oprócz wspomnianego fotela może się w nim znaleźć ultrasonograf, czyli urządzenie do obrazowania i diagnozowania, aparat KTG do monitorowania zapisu czynności serca płodu, skurczów macicy i ruchów płodu, czy videokolposkop pozwalający na ocenę zmian na sromie i szyjce macicy. Innymi urządzeniami znajdującymi się w dobrze wyposażonych gabinetach są również aparaty do szybkich badań oznaczeń hormonalnych z surowicy krwi, aparaty do krioterapii, elektrochirurgii czy laseroterapii.

 

Przy wyborze ginekologa najlepiej kierować się tzw. pocztą pantoflową. W końcu nic tak nie pomaga podjąć decyzji jak rekomendacje mam, cioć i przyjaciółek.