Pozytywne skutki tabletek antykoncepcyjnych

Zatrważająca jest wiadomość, iż blisko połowa stosujących antykoncepcję hormonalną kobiet nie ma zielonego pojęcia o szerszym działaniu tabletek na organizm.

Ta znikoma wiedza ogranicza się jedynie do pewności co do wysokiej skuteczności pigułki antykoncepcyjnej (wskaźnik Pearla 0,07-0,5), a wśród nastolatek do przekonania, że stosując pigułki uda im się pokonać trądzik i łojotok. To bardzo niewiele zważywszy na fakt, że pozytywnych „skutków ubocznych” stosowania antykoncepcji hormonalnej jest o wiele więcej.

Pozytywne skutki uboczne zażywania tabletek antykoncepcyjnych

        

Zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka jajnika

Ryzyko to zmniejsza się najbardziej (o ok. 60-70%) w przypadku stosowania doustnych środków antykoncepcyjnych przez okres powyżej 5 lat, natomiast, nazwijmy to, okres ochronny utrzymuje się maksymalnie do 15 lat od momentu zaprzestania stosowania owej metody antykoncepcji.

Przyjrzyjmy się zatem pozytywnej zasadzie działania tabletki na ryzyko rozwoju raka jajnika. Otóż pigułka antykoncepcyjna ma za zadanie hamowanie owulacji, toteż jej długotrwałe stosowanie uniemożliwia tworzenie się w jajnikach pęcherzyków dominujących, z których uwalniana jest komórka jajowa. Pęcherzyki dominujące wytwarzają rosnące ilości estrogenu pobudzającego przysadkę mózgową do wyzwolenia napływu lutotropiny, która ostatecznie inicjuje dojrzewanie komórki jajowej. W dalszej kolejności następuje pęknięcie pęcherzyka i uwolnienie jajeczka, które zostaje wyłapane przez jajowód. Wówczas mówimy o dniach płodnych.

Reasumując, tabletki antykoncepcyjne wstrzymują jajeczkowanie ograniczając tym samym ryzyko zachorowania na nowotwór jajnika. Warto jednak wiedzieć, że rak jajnika jest chorobą, która jakiekolwiek dolegliwości daje bardzo późno, zazwyczaj w III/IV stopniu zaawansowania i charakteryzuje się niezwykle wysokim odsetkiem śmiertelności.

Zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka błony śluzowej macicy (endometrium)

Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych powoduje dwukrotne zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka endometrium, zaś efekt ten może utrzymywać się nawet przez 10-15 lat. W tym przypadku ochronną rolę pełni składnik gestagenny, a pozytywne działanie doustnych środków antykoncepcyjnych opiera się na zmniejszaniu przez nie grubości endometrium powodując tym samym, że miesiączki z tak zwanego odstawienia są mniej obfite i często o połowę krótsze niż te występujące w normalnym cyklu.

Zmniejszenie ryzyka wystąpienia raka jelita grubego i odbytnicy

Badania przeprowadzone przez Nurses’Health Study wykazały zmniejszenie ryzyka wystąpienia raka jelita grubego i odbytnicy u ok. 18% kobiet stosujących pigułki antykoncepcyjne nieprzerwanie przez okres co najmniej 8 lat. Odpowiedzialne za zmniejszenie ryzyka wystąpienia nowotworu jest najprawdopodobniej zmniejszenie produkcji kwasów żółciowych.

Hamowanie rozwoju torbieli

Torbiele pęcherzykowe powstają wówczas, gdy pęcherzyk jajnikowy nie ulega pęknięciu uniemożliwiając tym samym wydostanie się zeń komórki jajowej. Inny rodzaj torbieli – torbiele ciałka żółtego – powstają wówczas, kiedy ciałko żółte wypełnia się krwią i/lub płynem surowiczym. Stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej, jak już wspomniano wcześniej, hamuje dojrzewanie komórek jajowych i owulacje i właśnie dzięki temu wyraźnie zmniejsza możliwość rozwoju torbieli.

Inne pozytywne skutki przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych

  • regulacja cyklu miesiączkowego,
  • zmniejszenie dolegliwości związanych z Zespołem Napięcia Przedmiesiączkowego - PMS i bólów towarzyszących miesiączce,
  • zmniejszenie intensywności krwawień,
  • pozytywny wpływ na skórę (warunkiem jest odpowiednio dobrana pigułka).

Naukowcy na całym świecie nieprzerwanie prowadzą liczne badania dotyczące zarówno samej skuteczności doustnych środków antykoncepcyjnych jak i korelacji tabletek i powstawania nowotworów. Zanim więc zdecydujemy się na tę formę antykoncepcji powinnyśmy zostać poinformowane przez lekarza ginekologa m.in. o obowiązku regularnego przeprowadzania badań kontrolnych, a także o wszystkich korzyściach i ewentualnych zagrożeniach, jakie niesie za sobą ta forma antykoncepcji. Uchroni to nas nie tylko przed nieplanowaną ciążą, ale i pozwoli na wykrycie wczesnych zmian chorobowych i podjęcie odpowiedniego leczenia.