Antykoncepcja hormonalna

ANTYKONCEPCJA HORMONALNA

Antykoncepcja hormonalna polega na podawaniu kobiecie różnych preparatów zawierajcących hormony i uważana jest za najskuteczniejszą metodę w zapobieganiu niechcianej ciąży. Na rynku mamy wiele przykładów antykoncepcji hormonalnej : w postaci tabletek, plastrów, krążków, spirali hormonalnych, czy implantów.

Antykoncepcja hormonalna to świetna metoda dla kobiet, które chcą mieć pewność, że w najbliższym czasie nie zajdą w ciąże. Jest bardzo skuteczna, a przy tym odwracalna. Dodatkowo jej plusem jest bezpieczeństwo (o ile została odopowiednio dobrana).

Tabletki, plastry, krążki, spirale różnią się nie tylko formą aplikacji, ale i ilością i rodzajem hormonów, dlatego przed zdecydowaniem się na jedną z tych metod, należy udać się do lekrza i razem z nim wybrać najlepszą. Dobrze dobrana antykoncepcja nie powinna bowiem wpływać na nasze samopoczucie, wagę, czy wygląd. Oczywiście możliwe są działania uboczne i wtedy to sygnał dla nas, że metoda jest nieodpowiednia i trzeba ją zmienić. Popularnym mitem towarzyszącym antykoncepcji hormonalnej jest to, że zawsze się od niej tyje, rosną wąsy, czy spada libido. To nie do końca prawda, bo jeśli takie skutki uboczne się pojawiają, to nie wina samej metody, ale tego, że jest źle dobrana.


Co właściwie robią nam hormony?

Hormony zawarte w różnych metodach antykoncepcji hormonalnej, to przede wszystkim syntetyczne formy estrogenu i progesterony. Hamują one owulację, ponadto zagęszczają śluz szyjkowy, dzięki czemu plemniki są unieruchamiane. Dodatkowo błonę śluzową czynią nieprzydatną do przyjęcia zapłodnionego jajeczka. Preparaty zawierające sam progestagen działają podobnie, lecz nie blokują owulacji.Czy istnieją przeciwskazania do zażywania antykoncepcji hormonalnej?

Tak, dlatego przed wyborem antykoncepcji koniecznie trzeba udać się do lekarza – ginekologa, aby ten nas zbadał i pomógł dobrać najlepszą dla nas metodę. Podstawowymi przeciwskazaniami do korzystania z antykoncepcji hormonalnej, są:

·         palenie papierosów,

·         duża otyłość,

·         ciąża,

·         karmienie piersią (można zażywać tabletki jednoskładnikowe)

·         ciężka choroba wątroby,

·         wysoki cholesterol,

·         nadciśnienie, choroba układu krążania,

·         zaburzenia krzepliwości krwi.


Zalety antykoncepcji hormonalnej:

·         wysoka skuteczność (wskaźnik Pearla 0,07 – 0,5

·         odwracalność,

·         wygoda w stosowaniu,

·         regulacja cyklu miesiączkowego,

·         mniej bolesne miesiączki, zmniejszenie objętości krwawień,

·         złagodzenie zespołu napięcia przedmiesiączkowego - PMS,

·         zmniejszenie ryzyka raka jelita grubego, jajnika i trzonu macicy

·         zmniejszenie zmian skórnych (trądzik),

·         opóźnienie powstawania osteoporozy


Wady antykoncepcji hormonalnej:

·         czasem występuje spadek libido,

·         czasem występuje wzrost masy ciała,

·         brak ochrony przez HIV i innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową,

·         zaburzenia metabolizmu węglowodanów i witamin,

·         czasem wywołuje wzrost ciśnienia tętniczego,

·         zwiększenie ryzyka zapaleń grzybiczych pochwy.