Bez gumki, ale z plasterkiem

Wartość wskaźnika Pearla: 0,59 - 1,24

Zasada ich naklejania jest prosta. Na cykl przypadają 3 plastry, każdy z nich przykleja się na okres jednego tygodnia. Po 3 tygodniach wymagane jest zrobienie 7 dni przerwy, zaś następny cykl zaczynamy od naklejenia kolejnego, hormonalnego plastra. Każdy plasterek zawiera taką samą ilość hormonów, toteż decydując się na nie musimy pilnować niczego oprócz dnia zmiany plastra.

Jak działa plaster antykoncepcyjny?

Plaster powinno zmieniać się co tydzień i zawsze w tym samym dniu. Każdy z plastrów zawiera tę samą ilość hormonów: estrogenu i progestagenu. Hormony te są uwalniane stale przez 7 dni i przenikają do krwoobiegu. Wówczas następuje zahamowanie jajeczkowania, czyli komórka jajowa nie może uwolnić się z jajnika. Ponadto powoduje zagęszczenie śluzu, co uniemożliwia plemnikom przedostanie się do jamy macicy.

Czy plastry są skuteczne?

Skuteczność plastrów antykoncepcyjnych porównuje się do skuteczności tabletek. Jeśli używane są prawidłowo, ich skuteczność sięga 99,7%.

Czy plastry mają jakieś działania uboczne?

Niektóre kobiety sięgają po plastry antykoncepcyjne, dlatego, że źle tolerują antykoncepcję doustną.
Plastry mogą powodować podrażnienia skóry w miejscu przyklejenia. U stosujących je kobiet mogą występować  czasem bóle głowy czy tkliwość piersi. Zwykle jednak nasilenie skutków ubocznych po jakimś czasie maleje.

Plastry antykoncepcyjne powinno się naklejać na skórę brzucha, uda, pośladki, bądź zewnętrzną część ramienia. Można się w nich swobodnie kąpać, gdyż są wodoodporne. Nie powinno się jednak pokrywać ich żadnymi kremami, czy olejkami, ponieważ mogą się wtedy odkleić.

Plastry nie powinny być stosowane u kobiet o wadze powyżej 90 kg.