Bez gumki, czyli implanty

Wartość wskaźnika Pearla: 0 - 0,3

Metoda ta polega na wszczepieniu pod skórę, w górnej części ramienia ręki dominującej, rurek z tworzywa sztucznego, które zawierają hormon progestagen. Hormon ten jest stale uwalniany z (kapsułek) implantów i dzięki otaczającym go tkankom dostaje się do krwi, która rozprowadza go po całym organizmie.  Wszczepienie implantu jest drobnym zabiegiem chirurgicznym, a czas jego działania wynosi do 5 lat.Implanty działają na trzy sposoby

  • hamują owulację – progestagen hamuje niezbędny do jajeczkowania wyrzut lutropiny ,
  • zagęszczają śluz szyjki macicy –  tworzy się naturalną bariera dla plemników, które dzięki nie mogą dostać się do jajeczka
  •   hamują cykliczne dojrzewanie endometrium – uniemożliwiona jest implantacja zarodka, gdyby doszło jednak do zapłodnienia.

Zabieg wszczepienia implantu jest szybki i bezbolesny. Lekarz igłą wsuwa go pod skórę na ramieniu. Może być wykonywany w znieczuleniu miejscowym i trwa kilka minut. Pamiętajmy, że umieszczenia implantu dokonuje tylko i wyłącznie lekarz, pod żadnym pozorem nie należy ani wszczepiać, ani wyjmować go samodzielnie. Należy zgłosić się do ginekologa, kiedy minie termin działania hormonów, żeby wyjąć zużyte implanty. Obecnie trwają badania nad implantem, który rozpuszczałby się pod skórą.

Koszt implantów podskórnych wraz z zabiegiem, wynosi około 1200zł, lecz przy założeniu, że chronią nas one przed zapłodnieniem przez okres 5 lat, inwestycja taka wydaje się opłacalna.

Powrót płodności następuje bardzo szybko po usunięciu kapsułki (można ją usunąć w każdym momencie). Już w ciągu miesiąca następują regularne cykle owulacyjne, ponadto metoda ta nie ma żadnego wpływu na ilość planowanych w przyszłości ciąż, oraz ich przebieg.