Bez gumki z tabletką dwuskładnikową

Wartość wskaźnika Pearla: 0 - 2,18

Pigułki antykoncepcyjne są jak dotąd najpopularniejszą matodą antykoncepcyjną. I nic w tym dziwnego, wziąwszy pod uwagę, że to skuteczna i odwracalna metoda na zapobieganie niechcianej ciąży. Dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne, w skrócie DTA, wybiera 80% kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną.

Jak działają tabletki dwuskładnikowe?

Dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne zawierają dwa rodzaje żeńskich hormonów płciowych – estrogen i progestagen. Dzięki nim tabletka antykoncepcyjna działa hamująco na proces owulacji, uniemożliwiając comiesięczne uwalnianie komórki jajowej, dzięki czemu nie może dość do zapłodnienia. Dodatkowo w czasie stosowania tabletki antykoncepcyjnej, śluz szyjki macicy ulega zagęstnieniu i nie pozwala plemnikom na dotarcie do komórki jajowej.  Dodatkowo wstrzymywane są cykliczne przemiany błony śluzowej macicy.

Tabletki dwuskładnikowe mogą się różnić między sobą generacjami progestagenów (I – IV) oraz proporcjami obu składników – w jednofazowych progestageny i etynyloestradiol występują w takiej samej ilości, natomiast w dwu – i trójfazowych proporcje te zmieniają się w zależności od dnia cyklu.

Jak często przyjmować tabletki?

Tabletki dwuskładnikowe przyjmuje się przez 21 dni o stałej porze z siedmiodniową przerwą na miesiączkę. Niezależnie, czy krwawienie pojawi się o czasie czy nie, następną serię tabletek zaczynamy przyjmować ósmego dnia od chwili przerwy. Nie wolno opóźnić przyjęcia żadnej z tabletek więcej niż do 12 godzin. Przy rozpoczęciu stosowania DTA pierwszą tabletkę przyjmuje się pierwszego dnia miesiączki, tj. w pierwszym dniu cyklu. Ochrona występuje od pierwszego dnia stosowania, jeżeli natomiast z jakiegoś powodu pierwszą tabletkę zażyje się 2-5 dnia miesiączki, wówczas przez 7 dni należy stosować dodatkową ochronę antykoncepcyjną.Istnieją również inne opakowania tabletek dwuskładnikowych – zawierają one 24 tabletki z hormonami i 4 bez hormonów (placebo) – tego typu tabletki przyjmuje się bez robienia przerwy.

Przy odpowiednim stosowaniu metoda ta jest bardzo skuteczna. Jej wskaźnik Pearla wynosi 0 – 1,26 (przy idealnym stosowaniu) 0-2,18 (przy typowym stosowaniu)

Co się stanie, jeśli zapomnę o tabletce?

Jeśli zdarzy Ci się pominąć jedną lub dwie tabletki, przyjmij je jak najszybciej (w przypadku dwóch tabletek połknij obie naraz) i kontynuuj zwykły schemat stosowania. Niewymagane są wówczas dodatkowe metody antykoncepcji. Jeżeli jednak zdarzy Ci się pominąć trzy, bądź więcej tabletek, wówczas rozpocznij nowe opakowanie i przez najbliższe 7 dni stosuj dodatkowe metody antykoncepcji.

Po odstawieniu tabletek powrót płodności następuje niemalże natychmiast.

Zalety tabletek dwuskładnikowych:

  • Skuteczna i odwracalna metoda antykoncepcji
  • Pozostaje pod kontrolą kobiety
  • Tabletki III i IV generacji mają korzystny wpływ na cerę
  • Regularne krwawienia
  • Zmniejszenie obfitości i bolesności miesiączek

Wady tabletek dwuskładnikowych:

  • Mogą wystąpić działania niepożądane: zwiększenie masy ciała, bóle głowy, migrena, trądzik, nerwowość, drażliwość, zmniejszenie libido, tkliwość w piersiach, nudności, nietolerancja szkieł kontaktowych, zaburzenia widzenia
  • Nie chroni przed zakażeniem HIV oraz chorobami przenoszonymi drogą płciową
  • Należy codziennie pamiętać o ich zażywaniu.