Bez gumki z tabletką jednoskładnikową

Wartość wskaźnika Pearla: 0,14 - 0,4


Tabletka jednoskładnikowa, inaczej zwana minipigułką, jak sama nazwa wskazuje, zawiera tylko jeden składnik – hormon progestagen. Na te tabletki decydują się głównie kobiety, które karmią piersią, bądź nie mogą przyjmować estrogenów w tabletce złożonej dwuskładnikowej.

Jak działają tabletki jednoskładnikowe?

Progestagen – jedyny hormon występujący w minipigułkach.
Mechanizm działania tabletki jednoskładnikowej – minipigułki polega głównie na zmianie gęstości śluzu szyjkowego który blokuje penetrację plemników do jamy macicy i powoduje zmiany w błonie śluzowej jamy macicy uniemożliwiające zagnieżdżenie się zapłodnionej komórki jajowej.

Pigułki nalezy przyjmować codziennie o tej samej porze i bez żadnych przerw (28pigułek – 28 dni). Gdy skończy się jedno opakowanie, od razu należy zacząć drugie. Brak jakichkolwiek przerw spowodowany jest tym, że dawka progestagenu jest mała i nie  dopuszcza się do ewentualnego rozpoczęcia cyklu dojrzewania pęcherzyka jajnikowego i do owulacji. U kobiet przyjmujących tabletki jednoskładnikowe miesiączki  zwykle nie występują. Na początku przyjmowania tabletek mogą pojawiać się nieprzewidziane plamienia lub brudzenia z pochwy.

Płodność kobiety po odstawieniu pigułek wraca bardzo szybko. Już w pierwszym cyklu po przerwaniu kuracji antykoncepcyjnej może ona zajść w ciążę.

Jakie są zalety tabletek jednoskładnikowych?

  • Mogą je zażywać kobiety, które z różnych powodów nie mogą zażywać preparatów zawierających estrogen.
  • Zmniejszają, bądź niwelują objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego.
  • Zmniejszają dolegliwości związane z miesiączką.

 

Jakie są wady tabletek jednoskładnikowych?

  • Należy pamiętać, aby pigułki przyjmować regularnie (codziennie i o stałej porze).