Gdy pęknie gumka, czyli tabletka po

Wskaźnik Pearla: 1,5-2

Ostatnimi czasy dużą popularność zyskują tabletki „72 oraz 120  godzin po”, w skrócie nazywane antykoncepcją PO. W Polsce stanowią one jedyną skuteczną metodę antykoncepcji umożliwiającą uniknięcie ciąży do 120 godzin po niezabezpieczonym stosunku.

Skąd wziąć tabletki PO?

Jeśli kiedykolwiek zdarzy się wam, że podczas stosunku prezerwatywa pęknie, bądź się zsunie, najlepszym rozwiązaniem będzie zażycie tabletki PO. Nie są one jednak dostępne bez recepty, dlatego w pierwszej kolejności należy udać się do lekarza. Najlepiej lekarza-ginekologa, lecz jeśli nie macie takiej możliwości, receptę może wypisać też każdy inny lekarz, chociażby internista. Zdarzyć się też może, że lekarz, do którego się zgłosicie o pomoc, odmówi wypisania recepty – część osób tabletki PO błędnie uznaje, jako środek wczesnoporonny. Nie poddawajcie się! Szukajcie dalej, albo udajcie się do prywatnego lekarza.

Zawsze też warto mieć taką receptę przy sobie, to oszczędza cenny czas i chroni przed dodatkowym stresem. Jeśli Twoją jedyną formą antykoncepcji są prezerwatywy, dobrze jest więc poprosić swojego lekarza-ginekologa o wystawienie recepty na tabletki PO. Dzięki temu, jeśli kiedykolwiek zdarzy się sytuacja awaryjna, nie będziesz musiała dodatkowo martwić się szukaniem lekarza.

Jak działają tabletki PO?

Mechanizm działania tabletek 72 godzin po (preparat Escapelle) opiera się na wykorzystaniu właściwości lewonorgestrelu. Mechanizm jego działania polega na blokowaniu wydzielania lutropiny przez przysadkę, co z kolei uniemożliwia owulację. Jeśli jednak owulacja miała już miejsce i doszło do połączenia plemników z komórką, hormon ten powoduje zmiany w błonie śluzowej w macicy i nie dopuszcza do zagnieżdżenia się w niej połączonych komórek.

Tabletki 120 godzin po ( preparat EllaOne) zawierają Octan uliprystalu, który  jest doustnym, syntetycznym, selektywnym modulatorem receptora progesteronowego o wysokim powinowactwie wiązania do tego receptora u ludzi. Główny mechanizm działania polega na hamowaniu lub opóźnianiu owulacji. Dane farmakodynamiczne pokazują, że zażyty nawet bezpośrednio przed spodziewaną owulacją jest w stanie opóźnić pękanie pęcherzyków u części kobiet.

 

Skuteczność tabletek PO

Według danych organizacji Marie Stopes International, w przypadku przyjęcia antykoncepcji awaryjnej do 24 godzin po niezabezpieczonym stosunku, skuteczność w zapobieganiu ciąży wynosi 95%. Między 24 a 48 godzin po stosunku spada do 85%, a między 48 a 72 godzin, wynosi już tylko 58%. Dlatego przy korzystaniu z tej metody zapobiegania niechcianej ciąży, bardzo istotny jest czas. Najlepiej przyjąć tabletkę w czasie pierwszych 24 godzin od stosunku.

Ile kosztują tabletki PO?

Na polskim rynku dostępne są dwa rodzaje tabletek  po:

Escapelle ( ok. 60 zł) - należy połknąć jedną tabletkę jak najszybciej w ciągu 72 godzin od niezabezpieczonego stosunku. Jeśli po 3 dniach od zażycia tabletki występują wymioty, należy wziąć jeszcze jedną.

Ellaone (ok. 120 zł) -  należy zażyć jedną tabletkę nie później, niż 120 godzin po niezabezpieczonym stosunku. Jeśli  w ciągu 3 godzin od zażycia tabletki występują wymioty, należy wziąć kolejną.

Pigułki awaryjne mogą powodować nudności, bóle głowy, biegunkę, wymioty, bolesność piersi, uczucie zmęczenia, ból brzucha, zaburzenia cyklu miesiączkowego. Część kobiet jednak nie zauważa po ich przyjęciu niemal żadnych objawów.

Tabletek PO nie wolno jednak zażywać zbyt często, a już na pewno nie jako zamiennik zwykłej antykoncepcji. Środki te zawierają dużą dawkę hormonu i w dużych ilościach mógłby by nam szkodzić.

Co, jeśli mnie nie stać na pigułkę PO? Metoda Yuzpe.

Jeśli macie problem ze zdobyciem pigułki awaryjnej, lub nie macie na nią pieniędzy, możecie skorzystać z metody Yuzpe. Polega ona na wykorzystaniu zwykłych tabletek antykoncepcyjnych, zamiast tabletek PO. Jak najszybciej w ciągu 72 godzin należy zażyć 4 tabletki antykoncepcyjne naraz. Po 12 godzinach od połknięcia pierwszej dawki, należy zażyć drugą – kolejne 4 tabletki. Działanie jest podobne do tabletek awaryjnych, jednak można poczuć więcej skutków ubocznych w postaci bólów głowy, bądź mdłości.