Krążki dopochwowe

Wartość wskaźnika Pearl: 0,31 - 1,23

Krążek dopochwowy jest metodą antykoncepcji, która nieco przypomina działanie plastrów  antykoncepcyjnych. Różnicą jest to, że krążek należy włożyć do pochwy.

Wytworzony jest z nietoksycznych, hipoalergicznych materiałów i ma kształt małego, cienkiego, elastycznym pierścienia, który wkłada się do pochwy na trzy tygodnie. Tam stopniowo uwalniana jest dawka syntetycznych hormonów estrogenu i progestagenu, co powoduje zablokowanie owulacji oraz zagęszczenie śluzu szyjki macicy, uniemożliwiając tym samym przemieszczanie się plemników. Po 21 dniach pierścień należy usunąć, po to, aby mogło dojść do krwawienia. Warto pamiętać o regularności przy stosowaniu tej metody antykoncepcji, lecz nawet jeśli zapomnisz wyjąć krążek, nie musisz martwić się o ciąże. Krążki zaprojektowane są tak, aby jeszcze przez 24 kolejne godziny, wydzielały hormony mające chronić przez zapłodnieniem.

Wiele kobiet obawia się, że krążek dopochwowy może wypaść podczas stosunku i wtedy nastąpi zapłodnienie. Takie sytuacje się zdarzają - sporadycznie, ale jednak. Aczkolwiek krążek nawet jeśli wypadnie, przypadkiem, lub podczas stosunku, nie traci swoich antykoncepcyjnych właściwości. Wówczas należy krążek przepłukać wodą i założyć go ponownie. Nie może on jednak znajdować się poza Tobą dłużej, niż 3 godziny, nie można go wyjmować też częściej, niż raz w ciągu doby.

Jaka jest skuteczność krążków dopochwowych?

Skuteczność krążków dopochwowych jest podobna do skuteczności tabletek antykoncepcyjnych. Według współczynnika Pearla wynosi: 0,31-1,23

Krążek dopochwowy może powodować pewne działania uboczne, takie jak bóle brzucha, dyskomfort w pochwie, świąd narządów płciowych, czy nawet spadek libido i przyrost masy ciała. Z tej metody antykoncepcji nie powinny korzystać kobiety, które przeszły zawał serca, zakrzepy krwi, czy zaburzenia rytmu serca. Pierścienie antykoncepcyjne dostępne są tylko na receptę, co pozwala lekarzowi – ginekologowi na podstawie wywiadu  stwierdzić, czy stosowanie krążka jest bezpieczne.