Spirala

Wskaźnik Pearla: wkładki bez hormonów: 0,3-2,1; z hormonami: 0,1

Wkładka wewnątrzmaciczna, potocznie zwana spiralą, jest jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży. Wykonana jest z nieszkodliwego dla organizmu tworzywa sztucznego i zawiera dodatek metali: miedzi, srebra lub złota . Najczęściej ma kształt litery T. Na rynku dostępnych jest kilka różnych rodzajów spirali, jedne zawierają wymienione metale, inne uwalniają do jamy macicy progestagen. Jak działa spirala?

Dodatek metali do powoduje, że ich jony znajdują się w śluzie szyjkowym i śluzówce jamy macicy. Jony miedzi, srebra i złota są toksyczne dla plemników, powodują obniżenie ich ruchliwości i przeżywalności. Pod wpływem wkładki pojawia się również aseptyczny (niezapalny) stan zapalny śluzówki jamy macicy uniemożliwiający zagnieżdżenie się zapłodnionej komórki jajowej. Zaburzony zostaje również transport jajeczka do jamy macicy.

Z kolei spirale hormonalne działają niemal tak samo jak tabletki antykoncepcyjne powodują, zagęszczenie śluzu, co uniemożliwia plemnikom dotarcie do komórki jajowej. U niektórych kobiet może dojść także do zahamowania jajeczkowania pod wpływem działania hormonu.

Czy spirala jest skuteczna?

Spirala jest jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania niechcianej ciąży. W przypadku wkładki miedzianej wskaźnik Pearla waha się w granicach 0,3 - 2,1, z kolei dla spirali hormonalnej indeks wynosi 0,1. Jednak spirala nie jest polecana każdej kobiecie. Czy spirala może wypaść?

Wkładkę wewnątrzmaciczną zakłada nam lekarz w gabinecie ginekologicznym. Wcześniej musi on przeprowadzić badanie ginekologiczne, aby określić budowę macicy, a następnie odkaża pochwę i wsuwa spiralę za pomocą specjalnego aplikatora. Zabieg bywa niekomfortowy i może być nieco  bolesny. Spirala jest wyposażona w nitki z polietylenu, dzięki którym można określić, czy znajduje się we właściwym miejscu. Wkładka może bowiem wypaść, dlatego co jakiś czas powinno się sprawdzać jej położenie – szczególnie w okresie miesiączki, kiedy szansa na wypadnięcie spirali jest największa. Wystające nitki nie powinny być ani zbyt długie, ani zbyt krótkie, aby nie sprawiały dyskomfortu podczas stosunku.

Antykoncepcyjne działanie spirali rozpoczyna się od chwili jej założenia i utrzymuje się przez 3-10 lat zależnie od rodzaju spiralki.