Fizjologiczne krwawienie – odchody

Krwawienie po porodzie jest zjawiskiem prawidłowym i utrzymuje się ono do ok. 7 dni po porodzie. Stopniowo zmienia jednak swój charakter stając się z krwistego – śluzowo krwiste. Krwawienie jest związane z gojeniem się wnętrza macicy po odklejonym łożysku i błonach płodowych. Trwa to znacznie dłużej niż tydzień a wydzielina z macicy zmienia swój charakter na brązowy, żółty, śluzowy i ok. 4 tyg. po porodzie całkowicie zanika.

Gojenie się miejsca po łożysku trawa nawet 4 tyg. Jest związane z odtworzeniem prawidłowego wyglądu mięśnia macicy i śluzówki. Wydzielina z macicy jest produktem „naturalnego sprzątania” przez białe krwinki ogromnej rany jaką stanowi wnętrze macicy po porodzie. Co naturalne jest ono wydłużone u kobiet, które urodziły poprzez cięcie cesarskie. Wszystkie procesy jakie będą to gojenie się zaburzały zmienią ilość, jak i jakość odchodów.

W pierwszym etapie po porodzie krwawienie jest obfitsze, raczej ciemno czerwone, bez skrzepów. Pojawienie się ich, lub zmiana na kolor jasnoczerwony – jest niepokojące. Podobnie będzie w wypadku pojawienia się nieprzyjemnego – gnilnego zapachu odchodów, co świadczy o zapaleniu jakie może rozpoczynać się w macicy.

Traktujemy pojawienie się tych objawów bardzo poważnie, gdyż powikłania zapalne są najczęstszymi w połogu i dość szybko mogą ulec rozprzestrzenieniu na cały organizm. Gdy zaobserwujemy jakiekolwiek sygnały to sugerujące: zatrzymanie lub znaczne zwiększenie odchodów, zły ich zapach, podwyższoną temperaturę ciała – to musimy natychmiast skontaktować się położną lub lekarzem.

Przedłużone krwawienia są niepokojące gdyż doprowadzają do powstawania anemii u matki.

Stopniowa zmian odchodów na brązowe, żółte i śluzowe- jest zjawiskiem prawidłowym. U większości położnic już po 4 tyg  nie stwierdza się odchodów. Może to ulec wydłużeniu gdy kobieta rodziła cięciem cesarskim, lub miała poród zabiegowy. 

Skontaktuj się z położną lub lekarzem gdy:

  • zmieni się rodzaj wydzieliny z pochwy np.: ponownie pojawi się krwawienie
  • odchodom towarzyszy gnilny nieprzyjemny zapach
  • znacznie zwiększy się ilość wydzieliny
  • krwawienie jest dłuższe niż 2 tygodnie
  • pojawi się ból w dole brzucha