LAKTACJA – Wydzielanie mleka

Czasami już pod koniec ciąży dochodzi do niewielkiego wydzielania z piersi. Jest to wydobywająca się przy ucisku - przeźroczysto biaława wydzielina zwana siarą. Najczęściej do jej wydzielania w większej ilości dochodzi w pierwszych godzinach po porodzie. Już od urodzenia podawanie piersi dziecku jest ważnym czynnikiem stymulującym wydzielanie mleka i pomagającym w obkurczaniu się macicy. Jeden z hormonów zwiększających wydzielanie mleka (oksytocyna) jest jednocześnie obkurczającym macicę. Z tej przyczyny po porodzie często pojawiają się silne bóle brzucha w czasie karmienia dziecka piersią.

Siara z każdym karmieniem zwiększa swoją objętość (najlepiej ważyć dziecko przed karmieniem i po) i zmienia swój charakter na bardziej mleczny. Nawet małe jej ilości są ważne gdyż zawiera ona dużo białek – w tym odpornościowe chroniące przed infekcjami.

W 3-4 dobie po porodzie następuje tak zwany: nawał mleczny. Gwałtownie zwiększa się ilość wydzielanego mleka, co daje skutek twardego obrzęku piersi i bólu. Często podwyższa się wtedy temperatura ciała. Opróżnienie piersi, zimne okłady, podanie oxytocyny, czy też staranne ręczne opróżnienie piersi przynosi poprawę i ulgę. Dziecko często jeszcze nie jest w stanie samodzielnie tego nadmiaru pokarmu odessać.

Gdy w późniejszym czasie podejrzewamy, że pokarmu jest zbyt mało a dziecko budzi się już po godzinie po karmieniu warto skorzystać z porady laktacyjnej.

Z czasem laktacja ulega samoistnemu dopasowaniu do potrzeb dziecka. Przy zbyt małej jego ilości dziecko będzie się ciągle domagało karmienie i będzie niespokojne. Jeżeli po zważeniu dziecka okaże się, że dziecko zjada zbyt mało warto rozważyć dokarmianie sztuczne.

Powikłanie ze strony gruczołów piersiowych mogą zdarzać się przez cały okres laktacji. Najczęściej są to zapalenia gruczołu a nawet ropnie piersi. Wymagają one intensywnego leczenia. Objawy to bolesny twardy obrzęk piersi, zaczerwienieni skóry i gorączka. Zawsze w takich wypadkach konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Zapytaj położnej lub lekarza gdy:

  • stwierdzisz bolesny obrzęk jednej piersi
  • twarde, bolesne zaczerwienienie części piersi
  • podwyższona temperaturę ciała, wyraźnie wyższą pod jedną pachą
  • wydzielinę krwistą lub ropną z gruczołu piersiowego
  • bolesne powiększenie węzłów chłonnych pod pachą