Seks - jak zacząć i nie ryzykować

Większość lekarzy zaleca powstrzymanie się od współżycia przez cały okres połogu ( 6 tyg). W praktyce życie jednak modyfikuje to zalecenie i pacjentki rozpoczynają współżycie wcześniej bo ok. 4tyg po porodzie. Niewątpliwym warunkiem jest zagojenie się ran krocza, ustanie wydzielania odchodów i dobre samopoczucie. Karminie piersią jest czynnikiem zaburzającym równowagę hormonalna, co może powodować suchość pochwy, dyskomfort przy współżyciu a nawet łatwiejsze pękanie śluzówki.

Brak mieszaczki nie gwarantuje hamowania owulacji. Wykazano  występowanie owulacji już 45 dniu po porodzie, a w 3–4 miesiącu karmienia piersią u 70% kobiet. Brak ciąży pomimo współżycia związany jest z nieprawidłowym funkcjonowaniem ciałka żółtego, co jest głównym mechanizmem zmniejszenia podłości w okresie laktacji. Ryzyko ciąży w 1 półroczu w czasie karmienia piersią wynosi około 6%, a w późniejszym czasie wyraźnie wzrasta.

Wiele kobiet oczekuje znacznie skuteczniejszej antykoncepcji. „Metoda laktacyjna" jest daleka od standardów współczesnych metod zapobiegania ciąży i ryzyko ciąży niechcianej jest duże. Kobiety po porodach operacyjnych - cięciem cesarskim minimum przez rok nie mogą zajść w następną ciąże i muszą stosować skuteczną antykoncepcję. Z tych przyczyn w okresie połogu wiele kobiet szuka wygodnego, bezpiecznego i skutecznego rozwiązania tego problemu.

Lekarze mogą polecić oprócz metod mechanicznych (prezerwatywy) sposoby pewniejsze i wygodne jak wybrane metody hormonalne i wkładki wewnątrzmaciczne.

Wiele kobiet karmi piersią a jedyne pigułki antykoncepcyjne jakie nie hamują laktacji to preparaty zawierające jeden hormon (działający podobnie jak progesteron).

Preparaty o takim składzie stosowanie są w sposób ciągły (bez 7 dniowych przerw!) i można je zacząć stosować pomimo braku pierwszej miesiączki po porodzie. Ich działanie nie wpływa na ilość, jakość wydzielanego mleka jak i na rozwój dziecka. Preparaty hormonalne są pewną i skuteczną antykoncepcją nie zaburzająca połogu jednocześnie gwarantując dobry samopoczucie.

Zastosowanie preparatu powinno być uzgodnione z lekarzem. Antykoncepcja ta może być stosowana również poza okresem laktacji.

Jeżeli chcesz wrócić do bezpiecznego seksu po porodzie to:

  • musisz zaczekać do całkowitego zagojenia się zmian związanych z porodem
  • najwcześniej można rozpocząć współżycie gdy zanikną całkowicie odchody wydzielane z macicy
  • możesz stosować antykoncepcję mechaniczną
  • możesz zastosować odpowiednie pigułki antykoncepcyjne – nie wpływające na laktację
  • zastosowanie antykoncepcji pozwoli Tobie zaplanować następną ciaże